Centrum Badawczo-Wdrożeniowe Zaawansowanych Terapii Komórkowych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu
  • DPSCs
  • Cell Locker
  • slide1
  • Slider2
  • Szkolenie UCL
  • komórki

Projekty realizowane w Centrum

Projekt „Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu jako Regionalny Ośrodek Doskonałości w dziedzinie nauk medycznych i nauk o zdrowiu” realizowany w ramach środków Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego w Programie „Regionalna Inicjatywa Doskonałości

„Regionalna Inicjatywa Doskonałości” to projekt Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, którego przedmiotem jest finansowanie projektów zawierających strategię rozwoju badań naukowych, prac rozwojowych lub twórczości artystycznej obejmującej cele programu, których realizacja ma służyć intensywnemu rozwojowi wyróżniających się w regionie uczelni w wybranych dyscyplinach. Realizowany w Uniwersytecie Medycznych obejmuje trzy obszary strategiczne:

  • OBSZAR STRATEGICZNY nr 1 – Utworzenie Centrum Badawczo-Wdrożeniowego Zaawansowanych Terapii Komórkowych – Realizowany w Centrum

  • OBSZAR STRATEGICZNY nr 2 – Aktywizacja środowiska naukowego tworzącego zasoby ludzkie Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu do wzmożonej działalności naukowej i publikacyjnej poprzez działania proinnowacyjne i projakościowe w ramach utworzonego Funduszu Nauki;

  • OBSZAR STRATEGICZNY nr 3 – Utworzenie struktur Uniwersyteckiego Centrum Badań Klinicznych fazy I i II dla realizacji badań naukowych w obszarze klinicznym.

Celem OBSZARU STRATEGICZNEGO nr 1 jest utworzenie Centrum Badawczo-Wdrożeniowego Zaawansowanych Terapii Komórkowych działającego we Wrocławiu jako wiodący ośrodek wyznaczający kierunki dla zastosowania terapii komórkowych w schorzeniach i urazach układu nerwowego oraz ośrodek mający możliwości wytwarzania produktów leczniczych terapii zaawansowanej (ATMP) na potrzeby zespołów badawczych południowo – zachodniej Polski.

Działania realizowane w ramach projektu płatne ze środków Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego na podstawie umowy nr 016/RID/2018/19 z dnia 16.01.2019 roku, w kwocie 11 998 121,30 zł.

 

Projekt „Wrocław Walk Again” jest kontynuacją nowatorskiej eksperymentalnej terapii rekonstrukcji przerwanego rdzenia kręgowego u pacjentów przy użyciu ich własnych glejowych komórek węchowych z opuszki węchowej oraz wszczepów z nerwów obwodowych. W 2012 roku przeprowadzona została pierwsza tego typu operacja. Rekonstrukcja rdzenia zakończyła się sukcesem: pacjent odzyskał częściowo czucie i zależną od woli ruchomość w porażonych kończynach oraz możliwość poruszania się. Powodzenie eksperymentu stało się inspiracją do dalszego prowadzenia projektu w celu oceny bezpieczeństwa i skuteczności zastosowanej terapii.

W ramach kontynuacji planowane jest zakwalifikowanie kolejnych dwóch pacjentów z urazowym uszkodzeniem rdzenia kręgowego, którzy następnie zostaną poddani leczeniu i rehabilitacji. Program będzie prowadzony w Polsce, we Wrocławiu przez interdyscyplinarny zespół lekarzy i naukowców we współpracy z Nicholls Spinal Injury Foundation (UK). Zakwalifikowani uczestnicy nie będą płacić za swoje leczenie i rehabilitację.